ورزشی

۸ سهمیه آسیا در جام جهانی بسکتبال / چرا پنجره‌های انتخابی را بزرگ می‌کنیم؟

سایت خانه بسکتبال ایران؛

بسکتبال آسیا در جام جهانی ۲۰۲۳ با ۸ سهمیه شرکت می‌کند.

جام جهانی ۲۰۲۳ به میزبانی مشترک ژاپن، اندونزی و فیلیپین برگزار می‌شود و بسکتبال آسیا با ۸ سهمیه، حضور تیم‌های مدعی از جمله ایران را در این پیکارها آسان‌تر می‌کند.

تیم ملی بسکتبال نخستین بار به عنوان قهرمان آسیا در رقابت‌های جهانی ۲۴ تیمی در سال ۲۰۱۰ ترکیه حضور یافت. در آن سال سه تیم به همراه کارت اهدایی به لبنان ۴ تیم از آسیا مسابقات جهانی را برگزار کردند.
در سال ۲۰۱۴، حضور در جام جهانی با سه تیم آسیایی از جمله ایران برای تیم ملی کشورمان تکرار شد.
در سال ۲۰۱۹ با اضافه شدن تیم‌های جام جهانی به ۳۲ تیم، سهمیه آسیا ۸ تیم شد که ایران برای سومین بار پی در پی مسافر جام جهانی شد. تفاوت عمده این دوره به نسبت ادوار قبلی حضور استرالیا و نیوزلند در پنجره‌های انتخابی بود. با وجود این کسب ۸ سهمیه آسیا به نسبت دوره‌های پیش از آن مسیر راحت‌تری را پیش روی تیم‌هایی مثل ایران ترسیم می‌کند.

در پنجره‌های جام جهانی قبلی به عنوان تیم پنجم از آسیا صعود کردیم و در پنجره‌های ۲۰۲۳ با وجود مسیر نامطمئن با دو باخت اما در فرمت بازی‌ها فرصت جبران وجود دارد. طبیعی است در طول ۶ پنجره فراز و نشیب‌هایی داشته باشیم اما ۸ سهمیه بسکتبال آسیا، تسهیل‌کننده چهارمین حضور ایران در جام جهانی بسکتبال است.

در روزهای اخیر فدراسیون بسکتبال تعمدی و برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها سهوی، یا تحت هیجانات فدراسیون، پنجره پنجم انتخابی و دیدار با چین به میزبانی ایران را بیش از اندازه بزرگ جلوه داده‌اند.
چین در ۸ بازی قبلی خود به استرالیا باخت اما سایر رقبا از جمله ژاپنِ ضعیف شده به نسبت دوره قبلی پنجره‌های انتخابی را برده است. همچنین ژاپن یکی از سه میزبان جام جهانی است و ترکیب‌های جورواجور را در پنجره‌ها به میدان فرستاد مثل بازی در تهران مقابل ایران.

چینی‌ها مانند تیم ملی بسکتبال از کاپ آسیا که تابستان امسال در اندونزی برگزار شد دست خالی برگشتند تا ضعف‌های بسکتبال این کشور بیشتر آشکار شود. آنها نتایج خوبی نگرفتند و بعد از باخت به لبنان از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

بازی با ژاپن نصف نیمه، چین‌تایپه، بحرین یا قزاقستان در پنجره‌های انتخابی ملاک ارزیابی چین نیست. آنها در تنها بازی سخت خود ۴۸ – ۷۱ به استرالیا باختند. همچنین بازی‌های متزلزل چین در کاپ آسیا آنها را تیمی آسیب‌پذیر نشان می‌دهد.

یکی از دلایل مهم بزرگ‌نمایی دیدار با چین توسط فدراسیون بسکتبال، باخت‌ و ناکامی‌های همه رده‌های سنی (۱۱ رویداد آسیایی و انتخابی جام جهانی) در ماههای گذشته است. فدراسیون با بزرگ کردن بازی با چین و در صورت پیروزی می‌خواهد عنوان کند کار شاقی کرده است. در صورتی که بسکتبال در باخت‌های قبلی هزینه سنگینی داد و برد احتمالی مقابل چین، شکست‌ها به همراه استعدادسوزی فدراسیون را جبران نمی‌کند.

فراموش نکنیم با ۸ سهمیه آسیا در بسکتبال جام جهانی و پیروزی خانگی احتمالی مقابل چین، عملکرد ضعیف فدراسیون تا اینجا و ناکامی همه تیم‌ها به ویژه رده‌های پایه را توجیه نمی‌کند و بسکتبال در شیب نزولی است.

نوشته ۸ سهمیه آسیا در جام جهانی بسکتبال / چرا پنجره‌های انتخابی را بزرگ می‌کنیم؟ * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا