ورزشی

۱۰ نکته برای والدین

سایت خانه بسکتبال ایران؛ ما با انتشار محتوا از طریق پادکست، رادیو بسکتبال، انتشار کتاب، جزوات آموزشی و … سعی به ارتقاء و تعالی بسکتبال داریم. پیرو این هدف رفتار پدر و مادر با فرزندان ورزشکارشان خیلی مهم است که در این مطلب ۱۰نکته مهم را به آنها یادآور می‌شویم:

در هنگام تشویق کردن همه بازیکنان را تشویق کنید (حتی آنهایی که در تیم دیگر هستند!). مربیگری را به مربیان بسپارید.
در این فصل از رشد و زندگی اهداف خود را برای فرزندتان بنویسید. در مورد این اهداف با فرزندتان صحبت کنید، زیرا احتمالاً با او یکی نیست!
هنگام تعیین اهداف با فرزندتان، به یاد داشته باشید که هم بر تلاش و هم بر اهداف مرتبط با نتیجه تمرکز کنید. به عنوان مثال، یک هدف تیمی در بسکتبال تلاش در Box out و ریباند کردن یک بازیکن است، تمجید از یک بازیکن به دلیل تلاش مداوم یک تیم.
باشگاه‌های بسکتبال زیادی وجود دارد. زمانی را برای ارزیابی گزینه‌ها برای جایی که فرزندتان می‌تواند بازی کند، اختصاص دهید. با والدین دیگری که فرزندانشان در آن باشگاه‌ها بازی کرده اند صحبت کنید.
در مقابل وسوسه انتقاد از فرزندتان در راه خانه مقاومت کنید. از فرزندتان بپرسید که آیا می‌خواهد در مورد بازی صحبت کند. اگر پاسخ «نه» است، به آن احترام بگذارید.
هنگامی که کودک شما آماده صحبت است … گوش کنید و با اشتیاق این کار را انجام دهید نه از روی بی حوصلگی! با جملاتی مانند “می دانم که از این باحت ناامید شده‌اید، ارزش را در فرزندتان تقویت کنید، و حتما این را به آنها بفهمانید و یا بگید چیزی که در مورد تو دوست دارم این است که تو از آن دسته افرادی هستی که به عقب برمیگردی و بعد از شکست و دفعه بعد سخت تلاش می‌کنی”.
پس از مشاهده تمرین یا بازی با تمجید صادقانه و خاص آماده باشید تا در صورت تمایل فرزندتان با او در مسیر بازگشت صحبت کنید. بگویید: ممکن است اینگونه به نظر برسد: «من واقعاً دوست داشتم که بعد از توپ دزدی و یا از دست دادن توپ» یا «به اینکه چطور به هم تیمی‌ات کمک کردی بعد از خطا بلند شود و افتخار می‌کردم».
اگر مشکلاتی پیش آمد، مانند اینکه فرزندتان زمان بیشتری برای بازی می‌خواهد، فرزندتان را تشویق کنید که مستقیماً با مربی به این موضوع بپردازد.  و با پرسش‌های مانند: “چه کاری می‌توانم انجام دهم تا بهتر شوم و زمان بازی بیشتری کسب کنم؟” با مربی او صحبت کند. لطفا در صحبت پیش قدم نشوید و اگر ایشان در صحبت کردن کند و یا خجالتی است با مربی درمیان بگذارید تا مربی ایشان را به صجبت کردن تشویق کند تا خواسته را خودش بیان کند.
مطالعات بر روی ورزشکاران کلاس جهانی در بسکتبال و سایر ورزش‌های توپی تیمی نشان داده است که اغلب ورزشکاران بعد از سن ۱۶ سالگی یا بالاتر ورزش تخصصی خود را انتخاب می‌کنند. بنابراین خواهشمندیم ورزش پرفشار و تخصصی را تا سن ۱۴ سالگی و یا بالاتر به تعویق بندازید. برای ورزش قهرمانی عجله نکنید و اجازه بدهید همه چیز آهسته و با لذت پیش برود. پس قبل از ۱۴ سالگی ورزش تخصصی و پرفشار برای قهرمانی ممنوع است.
در هر مرحله ممکن، این موضوع را فراموش نکنید و به فرزندان خود اجازه دهید تا این مهم را احساس و درک کنند که شما بدون در نظر گرفتن عملکرد ورزشی آنها را بدون قید و شرط دوست دارید.

برای مطالعه بیشتر از تالار بسکتبال  دیدن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا