ورزشی

خطاهای شخصی در بسکتبال

سایت خانه بسکتبال ایران؛

یک باور دیرینه وجود دارد که بسکتبال ورزش پربرخوردی نیست. این منطق به اندازه کافی محکم به نظر می‌رسد؛ چراکه در این ورزش شدیدترین جریمه‌ها به عنوان عامل بازدارنده، برای تماس فیزیکی بیش از حد بین بازیکنان در نظر گرفته شده است.

قوانین حتی تعداد خطاهای مجاز یک بازیکن را نیز محدود کرده‌اند (پنج خطا در بازی های بین المللی و ۶ خطا در NBA) و شما در صورت رسیدن به این تعداد خطا باید از روی نیمکت بازی را تماشا کنید.

با این حال هر بسکتبالیست یا تماشاچی بسکتبال می‌تواند گواهی دهد که تماس و برخورد بین بازیکنان مخالف اجتناب ناپذیر است.

قوانین بسکتبال با بازی خشن و بیش از حد پرخاشگرانه برخورد می‌کنند، اما در واقع هیچ قانون رسمی برای منع تماس فیزیکی وجود ندارد. وقتی شخصی در مورد ماهیت بازی بسکتبال تفکر کند، چنین محدودیت‌هایی خنده‌دار خواهد بود. با این همه، ورزشی که در آن به ده بازیکن نیاز است تا حرکات ثابتی مثل دویدن، پریدن و شوت زدن را در یک فضای محدود انجام دهند، مطمئنا منجر به یک یا دو برخورد خواهد شد.

بنابراین به دلایل اجتناب ناپذیر، مقررات بسکتبال باید وجو داشته باشند و اجرا شوند و اجازه ی تماس‌هایی بین بازیکنان را بدهند. به عبارت دیگر صرفا عمل لمس کردن حریف، لزوما منجر به انجام یک خطا نمی‌شود. این آموزش انواع مختلف تماس‌های غیر مجاز در بسکتبال را بررسی می‌کند و پس از آن توضیح می‌دهد که چه چیزی باعث می‌شود یک تماس، یک خطا باشد. هنگامی که شما قوانین را بدانید و آنها را درک کنید، برای شما آسان‌تر خواهد بود که از خطا کردن دور بمانید و در زمین بسکتبال باقی بمانید.
چه هنگامی یک برخورد خطا است؟

دو نوع متمایز از خطا در بسکتبال وجود دارد:خطای فنی یا technical foul و خطای فردی یا personal foul.

خطاهای فنی

هنگامی که یک بازیکن، مربی یا تیم دچار تخلف در قوانین اجرایی بازی (هر قانونی که باید در مورد مشخصات تجهیزات مسابقه، اصول ورزشکاری و روند بازی رعایت شود) می‌شود، خطای فنی صادر می‌شود. این خطاها معمولا شامل تخلفاتی که در زمان جریان بودن توپ است نمی‌شود، اما می‌تواند به دلیل تماس فیزیکی بین دو بازیکن مخالف، در زمانی که بازی متوقف شده و توپ از دست رفته است، صادر شود.

مثال‌هایی از اعمال یا رفتارهایی که ممکن است منجر به یک خطای فنی شود را در زیر بازگو می کنیم:

رفتار غیر ورزشی توسط مربی یا بازیکن. الفاظ نامناسب غیر قابل تحمل هستند و با یک خطای فنی جریمه خواهند شد.
ارائه یک ترکیب غلط از تیم.
پوشیدن لباس هایی که با انچه در مقررات مشخص شده مطابقت نداشته باشد.

خطاهای فردی

خطای فردی، خطایی است که توسط بازیکنان انجام و زمانی اعلام می‌شود که یک بازیکن در زمانی که توپ هنوز در جریان است، تماس غیرمجازی با بازیکن حریف داشته باشد. بازیکن خاطی در هر حرکت، با یک اعلام خطا جریمه می‌شود و در زمان انجام پنجمین خطا باید زمین بازی را ترک کند. داوران باید مطمئن باشند که بازی همیشه به طور مسالمت آمیز دنبال می‌شود و باید این نکته را در ذهن داشته باشند که برخوردها چگونه بر بازی تاثیر می‌گذارد. اگر برخورد آسیب و ضرری را برای هر یک از بازیکنان به وجود آورد، پس باید خطا اعلام شود؛ در غیر این صورت خطایی رخ نداده است.

خطاهای فردی رایج

از آنجا که قوانین مربوط به خطاهای فنی کاملا شسته و رفته هستند و نیازی به توضیح ندارند، اطلاعات زیر فقط روی خطاهای فردی تمرکز می کند. در زیر در مورد پنج خطای فردی رایج توضیح می دهیم:

خطای سد کردن

این غیرقانونی است که شما با استفاده از بدنتان یا موقعیت بدنتان مانع از این بشوید که حریف به صورت آزادانه حرکت کند. اگر شما این کار را انجام دهید، احتمال زیادی وجود دارد که یک خطای سد برای شما اعلام شود. داور این خطا را با قرار دادن دو دستش روی کمر (مفصل های ران) اعلام می‌کند.

بهترین راه برای جلوگیری از انجام یک خطای سد توسط شما، این است که به جای سد و محکم کردن بدنتان در یک نقطه،در موضع دفاعی نه چندان قوی قرار بگیرید و هر زمان که ممکن بود پاهای خود را حرکت دهید تا حرکت حریف را مهار کنید.

خطای گرفتن حریف

خطای گرفتن زمانی اعلام می‌شود که یک بازیکن با استفاده از دست خود در آزادی حریف در حرکت کردن اختلال ایجاد کند.اگرچه بازیکنان معمولا این خطا را با دست خود مرتکب می‌شوند، اما ممکن است خطای گرفتن با استفاده از دیگر قسمت های بدن نیز انجام شود. به طور مثال اگر شما عمدا پایتان را روی پای حریف بگذارید مرتکب چنین خطایی شده‌اید. داور چنین خطایی را به صورت زیر نمایش می‌دهد.

شما می‌توانید با نگه داشتن دست های خود بالاتر از کمرتان و در دید کامل داور در زمان دفاع،از انجام این خطا اجتناب کنید.

خطای دست انداختن

این خطا زمانی اعلام می‌شود که یک مدافع به صورت مداوم از دستان خود برای ایجاد اختلال و قطع کردن حرکت بازیکن مهاجم،استفاده می‌کند.داور مسابقه با دراز کردن یک دست و گرفتن آن دست از آرنج با دست مخالف،این خطا را اعلام می‌کند.

از آنجا که دست انداختن نسبت به سایر خطاها، خطای دقیق‌تری است، معمولا روی مدافعان پیرامونی که شخص کنترل کننده توپ را دفاع می‌کنند، اعلام می‌شود. فاصله بسیار کمی بین نگه داشتن فاصله دست مدافع با دست مهاجم و مرتکب شدن این نوع تخلف وجود دارد.

در بیشتر موارد خطای دست انداختن در نزدیکی محیط پیرامونی یا بالای آن یا بالای منطقه ذوزنقه اعلام می‌شود؛ جایی که بیشترین کنترل های توپ در انجا انجام می‌شود. اگر یک بازیکن مدافع از دست خود برای محدود کردن حریف استفاده کند، این خطا معمولا در دسته خطاهای گرفتن یا سد قرار می‌گیرد.

هرچند می‌توان از دست‌ها برای تحمل کردن برخورد‌هایی که بین بازیکنان رخ می‌دهد استفاده کرد، اما بهترین راه جلوگیری از خطای دست انداختن این است که دستهایتان را از کنترل کننده توپ دور نگه دارید.

خطای استفاده غیر قانونی از دست

این مورد شامل همه خطاهایی (به جز خطای دست انداختن و خطای گرفتن) می‌شود که مدافع با دست خود مرتکب می شود. این خطا معمولا زمانی اعلام می‌شود که بازیکنان تلاش می‌کنند یک شوت را بلاک کنند یا زمانی که حریف به سمت حلقه حرکت می‌کند. شکل زیر نمایش این خطا توسط داور را نشان می‌دهد.

بهترین راه برای اینکه چنین خطایی از شما گرفته نشود این است که موقعیت عمودی خود را حفظ کنید. این به این معنی است که هنگامی که بازیکن مقابل به سمت شما می‌آید، مطمئن شوید دستهایتان به صورت مستقیم و عمودی بالای سرتان قرار گرفته‌اند.

اگر در حالی که شما در چنین موقعیتی هستید، بازیکن حریف به سمت شما حرکت کند، او مسئول هر برخوردی خواهد بود که ممکن است رخ دهد؛ البته تا زمانی که شما برای زدن خودتان به او به جلو حرکت نکنید. به یاد داشته باشید تا زمانی که شما موقعیت خودتان را ایجاد می‌کنید، صاحب تمام نقاط داخل زمین و فضا بالای آن نقطه در هوا هستید.

خطای هل دادن

خطای هل دادن زمانی اتفاق می‌افتد که یک بازیکن،حریف را هل می‌هد، پرتاب می‌کند یا به او تنه می‌زند.

به یاد داشته باشید که یک بازیکن تنها از دستهایش برای مرتکب شدن این خطا استفاده نمی‌کند؛ بلکه این امکان وجود دارد که برای هل دادن حریف از بدن یا شانه هایش استفاده کند. خطای over-the-back مثال عالی برای این نوع از خطاست.

از پشت به یک بازیکن رسیدن و یک برخورد را شروع کردن، یک نوع خطای فردی است. داور خطای هل دادن را به شکل زیر نمایش می‌دهد.

شما می‌توانید با ثابت کردن هوشیارانه وضعیت بدنتان در زمین، مانع شوید داور برای اعلام چنین خطایی علیه شما دست به سوت شود.

سوت آخر

بسکتبال ورزشی است که برخورد ها در آن اتفاق می‌افتد. با این حال شما باید یاد بگیرید که چگونه بدون انجام خطا، فیزیکی و تهاجمی بازی کنید.

به یاد داشته باشید شما در هر مسابقه فقط می‌توانید ۵ خطا انجا دهید و بدانید هیچ چیز بدتر از این نیست که در کوارتر چهارم مجبور شوید زمین را ترک کنید؛ تنها به این دلیل که نمی‌توانید بر مشکل زیاد خطا کردنتان غلبه کنید.

منبع:بسکتبال نویس
قوانین بسکتبال را بدانید و دانش خود را برای جلوگیری از انجام خطاهای غیر ضروری به کار گیرید. صفحه داوری بسکتبال را مطالعه کنید

 

نوشته خطاهای شخصی در بسکتبال * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا