ورزشی

حذف شهرداری به دست قشون قزاق / بسکتبال ایران به دور نهایی باشگاههای آسیا نرسید

پس از تیم ملی که دو بار به قزاقستان در پنجره‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ باخت، شهرداری گرگان نیز در بازی باشگاهی نتیجه را به یک تیم قزاق واگذار کرد.

از سال ۲۰۰۷ بسکتبال ایران در جام باشگاههای آسیا یکی از مدعیان قهرمانی بود اما امسال هیچ‌یک از دو نماینده ایران به مرحله پایانی رقابت‌ها نرسیدند.

امسال تیم‌های شهرداری گرگان و ذوب آهن اصفهان نمایندگان ایران در رقابت‌های غرب آسیا بودند. این رقابت‌ها به عنوان یکی از مراحل مقدماتی باشگاههای آسیا بشمار می‌رفت که تیم گرگانی تا فینال بالا آمد اما بعد از شکست مقابل الریاضی به عنوان نایب قهرمان غرب آسیا به مرحله بعد راه یافت. ذوب آهن چهارم و حذف شد.

شهرداری در مرحله دوم کارش را از جمعه با بازی مقابل الکویت کویت شروع کرد که باخت. دومین بازی این تیم امروز مقابل آستانا قزاقستان برگزار شد و باز هم شهرداری ۸۷ بر ۸۱ نتیجه را واگذار کرد. به این ترتیب تیم گرگانی از راهیابی به مرحله نهایی جام باشگاههای آسیا حذف شد. این تیم در دیداری تشریفاتی مقابل تیم اماراتی میزبان این رقابت‌ها قرار می‌گیرد.

قهرمانی تیم‌های ایرانی در جام باشگاههای آسیا از سال ۲۰۰۷ آغاز شد. در این سال و سال بعد صباباتری دو باز قهرمان شد. سپس مهرام با دو بار قهرمانی خود مسیر قهرمانی‌های ایران را ادامه داد. فولاماهان اصفهان پنجمین تیم قهرمان از بین باشگاههای ایران بود که در سال ۲۰۱۳ قهرمان شد و آخرین قهرمانی به پتروشیمی بندرامام برمی‌گردد در سال ۲۰۱۸.

در طول این سال‌ها بسکتبال ایران عناوین دوم و سوم هم کسب کرد اما آخرین عنوان ایران در جام باشگاههای آسیا را نفت آبادان به دست آورد که در سال ۲۰۱۹ سوم شد.

در سال ۲۰۱۷ تیم پتروشیمی بندرامام چهارم شد و پس از آن امسال شهرداری گرگان در شیوه جدید برگزاری جام باشگاههای آسیا در مراحل مقدماتی حذف شد. به این ترتیب از سال ۲۰۰۷ تا امروز فقط دو تیم نتوانستند عنوانی به دست بیاورند.

تیم شهرداری گرگان در حالی از دور رقابت‌ها کنار رفت که بسان رقیب قزاق خود سه بازیکن خارجی داشت. قزاق‌ها در عرصه ملی دو بار تیم ملی بسکتبال را در تهران و آستانا شکست دادند و این بار در مسابقه باشگاهی نیز برتری خود را به رخ کشیدند.

بسکتبال ایران بعد از ضعف‌های فراوان در نتیجه‌گیری بازی‌های ملی، اکنون در جام باشگاههای آسیا نیز ضعیف‌تر از تمام دوره‌های از سال ۲۰۰۷ به بعد عمل کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا